zachmurzenie umiarkowane
28°
25°
czwartek
Reklama
Wielomilionowe wsparcie dla przedsiębiorców z naszego regionu
01 marca 2021 r. | 12:05
0

Około 13,8 mld zł – taka kwota trafiła do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Województwo śląskie, z kwotą wsparcia w wysokości ponad 1,6 mld, jest drugim po mazowieckim, w którym przedsiębiorcy uzyskali najwyższą pomoc.

Od około roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z wiodących instytucji, które realizują szereg działań w ramach tarczy antykryzysowej. Do oddziałów ZUS, oprócz dotychczasowych wniosków i dokumentów, zaczęły spływać setki tysięcy formularzy od klientów starających się o wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. Pracownicy ZUS dokładali wszelkich starań, by wnioski te były jak najsprawniej obsługiwane, mając świadomość, że na wsparcie czekają tysiące firm znajdujące się w trudnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.

Firmy z terenu działalności Oddziału ZUS w Częstochowie uzyskały zwolnienie ze składek w wysokości przekraczającej 220 mln zł.

Czas na Tarczę 7.0
- Obecnie przepisy tarczy antykryzysowej 7.0 przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.

O wsparcie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe mogą wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży sprzedaży detalicznej, fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy.

W Oddziale ZUS w Częstochowie zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 7.0 sięgnęło kwoty3,8mln zł. Do placówki wpłynęło blisko 1,9 tys. wniosków. Miliony na świadczenia postojowe w woj. śląskim

- Kolejnym istotnym instrumentem w ramach Tarczy Antykryzysowej jest, również realizowana przez ZUS, wypłata świadczeń postojowych. Łączna wartość postojowego przekroczyła już 5,6 mld złotych. Najwięcej środków w ramach postojowego trafiło do firm z województwa mazowieckiego (ok. 891 mln zł), śląskiego (ok. 678 mln zł) oraz małopolskiego (ok. 611 mln zł) - informuje rzeczniczka.

W Oddziale ZUS w Częstochowie tylko w ramach Tarczy 7.0 wypłacono 1,2 mln zł na świadczenia postojowe. Na 23 lutego złożono ponad 800 wniosków o taką pomoc finansową.

Łącznie kwota świadczeń postojowych w ramach wszystkich dotychczasowych tarcz antykryzysowych wypłaconych klientom z terenu działalności częstochowskiego oddziału przekroczyła 85 mln zł.

O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *