zachmurzenie duże
środa
Reklama
Przy powołaniu sekretarza gminy Kamienica Polska naruszono prawo
18 listopada 2022 r. | 12:30
1

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, w trakcie kontroli w gminie Kamienica Polska, wykryła naruszenie przepisów o pracownikach samorządowych. Chodzi o powierzenie funkcji sekretarza gminy Kamienica Polska osobie, która nie posiadała wymaganego dwuletniego stażu na kierowniczym stanowisku.

Szczegóły poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

W latach 2018 - 2022 do dnia zakończenia kontroli, tj. 27 maja 2022 r. nie ogłoszono oraz nie przeprowadzono naboru na wolne stanowisko Sekretarza Gminy Kamienica Polska, czym naruszono art. 5 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282). Stanowisko Sekretarza zostało zwolnione w związku z wyborem p. Adama Tajber na Wójta Gminy Kamienica Polska.

Wniosek nr 4
Przeprowadzić nabór na wolne stanowisko sekretarza, mając na uwadze przepisy art. 5 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530).

‒ Od dnia 21 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. funkcję Sekretarza Gminy powierzono osobie, pomimo iż nie posiadała wymaganego dwuletniego stażu na kierowniczym stanowisku. Powyższe było niezgodne z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1260 z późn. zm.).

Pracownik został zatrudniony na stanowisku Sekretarza Gminy Kamienica Polska na postawie umowy na zastępstwo. Z przedłożonych dokumentów do kontroli nie wynikało, aby pracownik kiedykolwiek pracował na kierowniczym stanowisku urzędniczym w Urzędzie Gminy, czy też w innych jednostkach sektora finansów publicznych.

Wniosek nr 5
Zatrudniając osoby na stanowisku Sekretarza zweryfikować wymagane kwalifikacje zakresie posiadania wymaganego stażu, mając na uwadze z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530).Jedna odpowiedź do “Przy powołaniu sekretarza gminy Kamienica Polska naruszono prawo”

  1. Mieszkaniec pisze:

    Pięknie, ciekawe ile jeszcze takich decyzji podjął Pan Tajber, narażając gminę.
    Gratulacje Wójcie

    10
    4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *