zachmurzenie duże
21°
18°
niedziela
Reklama
fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Wójt nie udostępni Poczcie Polskiej danych mieszkańców
27 kwietnia 2020 r. | 11:11
1

Poczta Polska zażądała od Wójta Gminy Kamienica Polska spisu wyborców. Dane te Poczcie Polskiej są potrzebne do przeprowadzenia wyborców na Prezydenta RP.

Dwa dni temu na adres urzędu zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce, w tym do gminy Kamienicy Polskiej, o przekazanie danych osobowych - spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

Wójt Adam Tajber poinformował, że danych Poczcie Polskiej nie udostępni. Chyba, że pozwolą na to przepisy procedowanej ustawy.

PAWEŁ GĄSIORSKIJedna odpowiedź do “Wójt nie udostępni Poczcie Polskiej danych mieszkańców”

  1. Katarzyna pisze:

    Brawo Panie Wójcie!!

    4
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *