zachmurzenie umiarkowane
20°
17°
poniedziałek
Reklama
04.10.2020 - Tarnowskie Gory 13 SBOT Szkolenie psow na gruzowiskach . Fot. DWOT
Szkolenie psów służących w 13. ŚBOT
12 października 2020 r. | 11:59
0

Ares i Byk – psy z których przewodnikami podpisano już kontrakty i tym samym wcielono je do wojska to certyfikowane psy ratownicze. To jednak nie oznacza, że mogą „spocząć na laurach” – podkreśla koordynator projektu, Monika Ligejka.

- To nie jest tak, że gdy pies zda egzaminy dopuszczające go do akcji to nie musi się już szkolić. Pies jak i jego przewodnik uczą się i rozwijają przez całe życie. Do szkolenia naszych psów i przewodników staramy się pozyskiwać najlepszych instruktorów, którzy jednocześnie też są przewodnikami w grupach poszukiwawczo – ratowniczych a więc mają wiedzę nie tylko teoretyczną ale i praktyczną. Wszystko po to by nasze psy mogły się rozwijać pod okiem ekspertów. – wyjaśnia Ligejka.

W skład GPR K9 WOT zgodnie z projektem ma wchodzić dowódca, trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami oraz profiler.  Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt jest podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT.

Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować by zostać przewodnikiem także w WOT. Ochotnicza Straż Pożarna w czasie pokoju zawsze ma pierwszeństwo przez Wojskami Obrony Terytorialnej. Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP.

Do tej pory w armii służyło około 200 psów - wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów "komandosów" w akcjach odbijania zakładników pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu. Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom w czasie akcji poszukiwawczo - ratowniczych.

Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl, pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

04.10.2020 - Tarnowskie Gory
13 SBOT
Szkolenie psow na gruzowiskach .
Fot. DWOT

04.10.2020 - Tarnowskie Gory
13 SBOT
Szkolenie psow na gruzowiskach .
Fot. DWOT

04.10.2020 - Tarnowskie Gory
13 SBOT
Szkolenie psow na gruzowiskach .
Fot. DWOT

04.10.2020 - Tarnowskie Gory
13 SBOT
Szkolenie psow na gruzowiskach .
Fot. DWOT

04.10.2020 - Tarnowskie Gory
13 SBOT
Szkolenie psow na gruzowiskach .
Fot. DWOTDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *